به سایت کارآموزان خوش آمدید

جستجو
Generic filters

تقسیم بندی انواع دوره آموزشی:

جدول زیر تقسیم بندی انواع دوره های آموزشی را با توجه به  اولویت های تدریس و سیاست کلان سایت کارآموزان نشان می دهد. مدرسین محترم  می توانند نوع دوره مورد تقاضای تدریس خود را انتخاب نموده و صرفا به دانلود فرم مربوط به دوره مورد نظر و تکمیل آن از بخش تدوین دوره آموزشی>فرم ها و ارسال مدارک بپردازند.

ردیف

عنوان دوره

حداقل تحصیلات مدرس

حق التدریس دوره – یشنهادی کارآموزان (هزار تومان)

حداقل تجربه کار یا سابقه تدریس

توضیحات

1

دوره آموزشی تولید یک محصول

فوق دیپلم

170

3 سال

مدرسین در این بخش دارای تجربه صفر تا صدی تولید یک محصول خانگی، صنعتی، … و یا پرورش یک گونه خاص گیاهی، حیوانی بوده و مایل به انتقال تجربیات خود به دیگران هستند. به عنوان مثال تجربه تولید یک محصول در حوزه لوازم یدکی خودرو و یا پرورش زعفران و یا یک کارگاه ساخت سینک دستشویی با سنگ کورین و از این دست بوده تمامی مراحل ایجاد کارگاه تولیدی و بعضا کسب مجوزهای لازم را می دانند.

2

دوره آموزشی مبتنی بر پایان­ن امه

فوق لیسانس

160

یک سال تجربه کار روی پایان ناهه ارشد- سه سال تجربه کار روی تز دکتری

این دوره به آن دسته از فارغ ­التحصیلان دانشگاهی که پایان­ نامه خود را در مقاطع ارشد و یا دکتری به پایان رسانده و مایل به ارائه آموخته ­های خود به سایر دانشجویان می­ باشند اختصاص دارد. مخاطبین این بخش عمدتا دانشجویان جویای عناوین پایان­ نامه ارشد و دکتری می ­باشند. معمولا مدرس در این دوره، مقطع کارشناسی ارشد و دکتری خود را در یک موضوع کاملا خاص و با کسب مهارت در یک نرم­افزار و یا یک سخت­افزار و با کسب معدل بالا به پایان رسانده عموما از موضوع پایان­نامه خود مقالاتی نیز به چاپ رسانده و یا در دست انتشار دارد.

3

دوره آموزشی مبتنی بر مهارت شغلی

لیسانس

120

5 سال تجربه عملی

این دوره به آن دسته از استادکاران ماهر حوزه­های مختلف نصب، راه­اندازی و یا تعمیرات که مایل به انتقال دانش و مهارت خود هستند باز می ­گردد. مشاغلی نظیر تعمیرات تجهیزات پزشکی، آسانسور، لوازم خانگی، خودرو، موبایل، لب­تاپ  و کار حرفه­ ای با یک نرم ­افزار خاص برای کاربردی ویژه و حرفه ­ای در این حیطه تعریف می­ شوند. مثلا یک تکنسین سیستم اتوماسیون صنعتی که علاوه بر بخش سخت افزار کار با یک PLC خاص، بخش نرم ­افزار را نیز شامل می ­شود و یا دوره تخصصی عیب ­یابی نرم افزاری گوشی، لپ­تاپ که کار صدرصدی با نرم­ افزار دارد. مخاطبین این بخش معمولا دانشجویان فارغ التحصیل مقطع کاردانی، کارشناسی و یا کارشناسی ارشد در یکی از رشته­ های دانشگاهی هستند و جویای کسب مهارت جهت ورود به بازار کار می­ باشند.

4

دوره آموزشی مبتنی بر آموزش نرم ­افزار تخصصی

فوق لیسانس

55

5 سال تجربه تدریس و یا کار عملی

کار با نرم افزارها به عنوان یک پیش­نیاز در بسیاری از حوزه­ های شغلی مطرح است فارغ التحصیلان دانشگاهی و دانشجویان ممتاز مقاطع تحصیلات تکمیلی عموما متقاضی تدریس در این دوره­ها بوده که دارای مهارت حرفه ­ای در آن نرم ­افزار خاص هستند. تمرین­ ها و مثال ­های کاربردی خاص را در نرم­افزار مربوطه می ­شناسند و در برخی از کاربردهای نرم­افزار مربوطه، پروژه­ های صنعتی و یا قرارداد هایی داشته­ اند به عنوان مثال یک مدرس آموزش طراحی سایت، برای چند مجموعه مختلف طراحی سایت را به شکل صفرتا صدی انجام داده و اصطلاحا دارای نمونه کار است. (البته با وجود این قابلیت­ ها مدرس قرار نیست در این بخش یک کاربرد خاص نرم ­افزار به خصوص را تدریس کند) صرف آموزش نرم­ افزار از مقدماتی تا پیشرفته در این بخش قرار دارد آموزش حرفه ­ای یک نرم­ افزار خاص که می ­تواند یک عنوان شغلی ایجاد کند مثلا دوره آموزشی طراحی کابین آسانسور با نرم­ افزار اتوکد و یا دوره آموزش ساخت بازی با نرم­ افزار پایتون، در این بخش نبوده دوره مورد نظر به بخش “دوره آموزشی مبتنی بر مهارت شغلی” بند 3 همین جدول باز می ­گردد.

5

دوره­ آموزشی مبتنی بر تدریس دروس کارشناسی و ارشد

دکتری

دروس کارشناسی: 50

دروس ارشد: 70

5 سال سابقه تدریس

آموزش یک درس پایه در هر یک از مقاطع دانشگاهی اگرچه بسیار مهم و ضروری است ولیکن با توجه به سیاست کلان سایت کارآموزان که همان ایجاد یک شغل و یا یک مهارت است آموزش در این سطح باید به گونه ­ای باشد که بتواند شخص کارآموز را برای کسب مهارت شغلی آماده کند. از این منظر مدرس محترم در این زمینه که عمدتا اساتید دانشگاهی با مدرک دکتری هستند می­ بایست دید کاملا کاربردی به موضوع تدریس دروس داشته باشند با توجه به فراوانی کلیپ­های آموزشی در اینترنت و متولیان فراوان این بخش در سایت ­های اینترنتی، سطح مورد انتظار از مدرس در این قسمت بالا بوده سرفصل ارائه شده استاندارد در درس مربوطه توسط وزارت علوم، تحقیقات و فن­آوری و نیز وزارت بهداشت و درمان به دقت باید رعایت شود مدرس دارای سابق تدریس کافی در موضوع است. حداقل مدرک در این بخش دکتری و یا دانشجوی دکتری سال­های پایانی دوره است.